Охридскиот пливачки маратон, 24.08.21019

На Охридскиот пливачки маратон кој  се одржа на 24.08.21019 и кој е 4та трка од ФИНА серијата на Ултра маратони побединици се пливачот од Франција,Рајмонд Аксел во машка и Аличе Франко од Италија во женска конкуренција. Македонскиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема одличното 2ро место додека  Александар Илиевски го зазема

FINA Ultra Marathon Swim Series Ohrid 25km

На 25.08.2018 година во Охрид се одржа 32 издание на Охридскиот пливачки маратон, на кој триумфираа италијанските пливачи Франческо Џетини во машка и Барбра Поцобон во женска конкуренција. На целта тие беа пречекани со аплауз од публиката која драматичниот финишго следеше од кејот, а маратонците ги пречекаа претседателот на државата Ѓорѓе

Интернационален Пливачки Маратон Охрид-Македонија

Информации за Интернацинале Пливачки Маратон Олимписка Дисциплина 10км 18ти Август 2018г Охрид-Македонија За Технички Организатор назначен од Пливачка Федерација на Македонија е ПК ФЕНИКС - СКОПЈЕ Стартна листа 10км - Мажи Стартна листа 10км - Жени Мапа на трка:

Пливачки маратон – Охрид 2017

Во сабота (19.08.2017), на патеката „Климе Савин“ ќе се одржи 31. издание на Охридскиот пливачки маратон. Овогодинешното издание на маратонот, побуди голем интерес кај натпреварувачите кои доаѓаат од повеќе држави низ светот. Вкупно 22 натпреварувачи во сабота ќе ги одмерат своите сили и тоа 15 натпреварувачи во машка и 7 во

Рикеман – победник на 28миот Охридски маратон

Белгиецот Брајан Рикеман е победник на годинашното 28-мото издание на Охридскиот пливачки маратон, кој се плива во рамките на гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА). Патеката „Климе Савин“, долга 30 километри, Рикеман ја исплива за точно 5 часа, 41 минута и 47 секунди. Во драматичниот финиш тој успеа

28ми Охридски Маратон

Оваа сабота, на 23 август, 22 натпреварувачи од 14 земји ќе учествуваат на 28миот Пливачки маратон што ќе се одржи на патеката „Климе Савин“ од манастирот „Свети Наум“ до Градското пристаниште во Охрид. Целта, според претседателот на Сојузот на спортови од Охрид, Коста Карадимче, е предвидена за по 17 часот, а

Започна пријавувањето за Охридскиот Маратон 2014

Oвогодинешниот Охридски Маратон по 28-ми пат ќе се одржи на 23 август. Пријавувањето за маратонот сеуште трае, а подготовките за маратонот оваа година се во полн ек. Пливачката федерација на Република Македонија, заедно со овогодинашните спонзори и поддржувачи на маратонот и овој пат ќе се потруди да го организира овој

Рејмонд Аксел победник на XXVII Охридски Маратон

Французинот Рајмонд Аксел е победник на 27. Охридски пливачки маратон што се пливаше на Охридското Езеро. Аксел, кому ова му е прво појавување на охридскиот маратон, патеката Климе Савин" долга 30 километри ја исплива за 5:09:54 часа, соборувајќи го рекордот на Бугаринот Петар Стојчев, поставен лани за скоро 10 минути. -

Охридски Маратон 2013

Како што веќе беше објавено од страна на FINA, овогодинешниот Охридски Маратон ќе се одржи на 24 август по 27 пат. Досега своето учество на маратонот го пријавија 30 натпреварувачи (19 во машка и 11 во женска конкуренција). Искусниот маратонец Томи Стефановски ќе ја предводи македонската „чета“ од четворица пливачи  на претстојниот

Стојчев победник на Охридскиот маратон

Победата не е случајна, таа е плод на макотрпна работа и треба да се каже јасно кој е овде најдобриот. Освоив се што можеше да биде освоено и првите места и некои други награди, а сега го поставив и рекордот на патеката Климе Савин, што ли уште треба? Доста е,

26-ти Меѓународен Охридски маратон

Вкупно 29 натпреварувачи, од кои 18 мажи и 11 жени од пет континенти ќе учествуваат на годинашниот 26-ти Охридски пливачки маратон, што ќе почне в недела во 12 часот и ќе се плива на патеката „Климе Савин“ на Охридското Езеро. Шестчлената македонска експедиција ќе ја предводи третопласираниот од минатата година Евгениј

Резултати ОМ 2014

Рикеман - победник на 28миот Охридски маратон Белгиецот Брајан Рикеман е победник на годинашното 28-мото издание на Охридскиот пливачки маратон, кој се плива во рамките на гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА). Патеката „Климе Савин“, долга 30 километри, Рикеман ја исплива за точно 5 часа, 41 минута и 47

Охридски маратон 2014

28ми Охридски Маратон Оваа сабота, на 23 август, 22 натпреварувачи од 14 земји ќе учествуваат на 28миот Пливачки маратон што ќе се одржи на патеката „Климе Савин“ од манастирот „Свети Наум“ до Градското пристаниште во Охрид. Целта, според претседателот на Сојузот на спортови од Охрид, Коста Карадимче, е предвидена за по 17