Најсупешни пливачи на Македонија за 2021 година

На 26.03.2022,во конгресната сала на Олимпискиот комитет на Северна Македонија се одржа прогласување на најуспешните пливачи за 2021 година кое се одржува по 4ти пат по ред,па така според одлуката на УО од 2019 година(02-124/2) за најсупешни пливачи за 2021 година се прогласени: Најуспешен пливач во Сениорска категорија за 2021 -

Прва трка од ФИНА/ЦНСГ Светска серија на маратони

  На првата трка од ФИНА/ЦНСГ Светската серија на трки од 10Км,која се одржа денес во Доха,Катар. Нашиот пливач Евгениј Поп Ацев го освои 53то место со време 1:59.47. Победник кај мажите е Марк Антоан Оливие од Франција,додека кај жените Ана Марсела Куња од Бразил. Официјални резултати👀⤵️ https://www.fina.org/competitions/1183/fina-cnsg-marathon-swim-world-series-2021/results?event=d5b8499a-9f11-4ba6-9752-d2c5f1a1985d

Прогласување на победниците на Македонскиот куп во далечинско пливање

Националната пливачка федерација на ден 02.10.2020 со почеток во 14:00 во ресторанот Фирма(на базен Аеродром)ќе се изврши прогласување на победниците на Македонскиот куп во далечинско пливање. После 4 испливани трки на езерата во Македонија ќе се прогласуваат победниците во категориите според освоени бодови. Оваа година Македонскиот куп во далечинско пливање се одржа

Евгениј Поп Ацев го зазема 57 место на првата трка од ФИНА Светската ЦНСГ серија

На првата трка од ФИНА Светската ЦНСГ серија на маратони од 10Км кој се одржа во Доха,Катар на 15.02.2020 нашиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го зазема 57 место со 1:38:60 заостанување зад победникот Марк Антони Оливие од Франција во машка конкуренција,кај жените победи Леоине Бек од Германија. На маратонот учество земаа

Зимско Национално првенство во Далечинско пливање 08.12.2019

На Зимското Национално првенство во Далечинско пливање кое се одржа на 08.12.2019 на Олимпискиот базен Центар во Скопје,учество земаа 17 пливачи од 6 клуба и тоа ПК Младост од Скопје,ПК Вардар од Скопје,ПК Центар од Скопје,ПК Скопје од Скопје и ПВК Орион од Скопје. Постигнати се следните официјални резултати: Жени 2,5Км 1.Неделкоска Јована

Статут на НПФ

На следниот линк е поставен статутот на Националната Пливачка Федерација: Статут - Национална Пливачка Федерација

Сеславјанските спортски игри – “V World Junior Compatriot Games 2019”

Денеска (5.06.2019г.) завршуваат Сеславјанските спортски игри - "V World Junior Compatriot Games 2019"во градот Ханти-Мансијск, Русија, на кои настапија наши спортисти-пливачи во категорија родени 2004-2005година. Од Македонија настапија Петар Атанасовски и Кирил Китановски, членови на ПК Пилот Свим - Скопје. На пливачкиот дел од iгрите учество земаа преку 600 пливачи од 61 држава

Зимско национално првенство во Македонија (25м)

Пливачка Федерација на Македонија организира "Зимско национално првенство во Македонија (25м)" кое ќе се одржува во период од 21 - 23.12.2018 на локација VIP базен, СРЦ Борис Трајковски - Скопје. За повеќе информации, како начин на пријавување, програма, право за настап и друго, прочитајте го приложениот документ. Зимско национално првенство во Македонија

Балкански Куп во далечинско пливање

Благодарение на Пливачка Федерација на Македонија и нејзиниот Претседател Александар Маленко кој е официјален Фина промотор за далечинско пливање 2018-2021г, во Македонија ќе се организира првиот Балкански Куп во далечинско пливање 10-12 Август 2019г во Охрид. http://www2.len.eu/?page_id=2162&disciplina=5&id=1663

Андреј Стојановски добитник на 13та Ноемвриска Награда

Андреј Стојановски добитник на 13та Ноемвриска Награда од Град Скопје. Пливачка Федерација на Македонија горда на успесите на Наш пливач Андреј Стојановски за 2018г. Посакуваме во иднина за сите наши млади пливачи уште подобри резултати и успеси за нашата Држава.

Интернационален Пливачки Митинг “13ти Ноември”

Викендов во Скопје традиционано по петти пат се одржа Интернационален Пливачки Митинг "13ти Ноември" во организација на ПК Бета-Шаркс и ПФМ.Учествуваа над 390 пливачи од 9 земји. Прекрасна атмосфера на Базен Карпош која беше збогатена со неколку неизвесни финалиња и постигнување на врвни пливачки резултати. Нашите пливачи постигнаа свои најдобри времиња,соборија неколку

Контакт

Национална пливачка федерација   Претседател:  Стојановски Горан stojanovskigoran28@gmail.com     Потпретседател на пливање:     Александар Филипчев                                     aleksandarf@yahoo.com Потпретседател на далечинско пливање:  Стојановски Илија                                    

Прва Б лига

Актуелна табела Full ranking Коло 1 - Коло 11 Home ranking Коло 1 - Коло 11 Away ranking Коло 1 - Коло 11

ВК Работнички

Ватерполо клуб ВК Работнички Адреса: Скопје 1000 Македонија Контакт број: 078/305-745 Email: nbogikevik@hotmail.com Web страна: www.pvkrabotnicki.mk

Резултати

Round results  - Коло 1 (19.11.2011 - 20.11.2011) Round results  - Коло 2 (26.11.2011 - 27.11.2011) Round results  - Коло 3 (03.12.2011) Round results  - Коло 4 (10.12.2011) Round results  - Коло 5 (20.12.2011) Round results  - Коло 6 (04.02.2012) Round results  - Коло 7 (11.02.2012)

Репрезентација

Сениорска Репрезентација   Селекција која настапи на Европското Првенство во ватерполо (Ајндховен Холандија 2012): Селектор: Игор Гочанин Пом.тренер: Сашко Поповски                                ПФМ делегација: Боби Кузмановски   Играч: Иван Вуксановиќ                              

Митхат Хантаи 2011 Турција

Македонија - Холандија 11 : 10 Меѓународен ватерполо турнир „International Mithat Hantal Memorial Tournament" - Истанбул, Турција 2012 07.01.2012 Македонија - Холандија 11 : 10 Стрелци на головите за нашата репрезентација: - Мирослав Ранџиќ 2, - Милан Петровиќ 2, - Даниел Бениќ 2, - Игор Милановиќ 1, - Димитар Димовски 1, - Урош Калиниќ 1, - Игор Рачуница 1, - Саша Мишиќ

FINA Светска лига

Ranking(s) Full ranking        Рунда 1 и Рунда 2 Home ranking        Рунда 1 и Рунда 2 Away ranking        Рунда 1 и Рунда 2 Home ranking        Рунда 1 Home ranking        Рунда 2 Away ranking        Рунда 1 Away ranking       

Eп 2012 Ајндховен Холандија

Натпревар за 11-то место: Македонија - Турција 9 : 7   Разигрување за пласман до 7-мо место: Македонија - Романија 10 : 12   Рунда 1, Понеделник 16. 01. 2012.   Старт Бели Сини Резултат 13.00 Македонија Турција 16:4 14.30 Хрватска Романија 10:7 16.00 Германија Црна Гора 7:13 17.30 Србија Шпанија 8:5 19.45 Грција Холандија 14:12 21.15 Унгарија Италија 12:8   Рунда 4, Сабота 21. 01. 2012.   Старт Бели Сини Резултат 13.00 Србија Романија 14:5 14.30 Македонија Италија 5:15 16.00 Турција Холандија 7:12 17.30 Шпанија Црна Гора 10:10 19.00 Грција Унгарија 7:9 20.30 Германија Хрватска 10:9 Последно освежено на Сабота, 21 Јануари 2012 21:29 Рунда 3, Четврток 19. 01. 2012.   Старт Бели Сини Резултат 13.00 Унгарија Македонија 14:9 14.30 Грција Турција 20:2 16.00 Германија Шпанија 16:10 17.30 Хрватска Србија 12:15 19.00 Италија Холандија 14:6 20.30 Романија Црна Гора 8:11

Едмонтон 2012 Канада

Round results [Група А] - Прво коло (01.04.2012)   Round results [Група А] - Второ коло (02.04.2012)   Round results [Група А] - Трето коло (03.04.2012)     Round results [Група А] - Четврто коло (04.04.2012)   Round results [Група А] - Петто коло (05.04.2012)