Македонија – Холандија 8 : 10

Mакедонија одлично го започна петтиот меч на Европското првенство против репрезентацијата на домаќинот, Холандија.  Со два гола предност и резултат од 4-2 во корист на Македонија ја завршивме првата четвртина и одлично го отвориме мечот. Меѓутоа, продолжетокот на натпреварот не беше поволен за нас и по втората (0-2), третата (2-3) и четвртата (2-3) четвртина Холанѓаните направија пресврт, а на крајот Македонија го загуби мечот  со резултат 8-10.

Головите за Македонија ги постигнаа:

– Урош Калиниќ – 4 гола,

– Игор Рачуница – 2 гола,

– Саша Мишиќ – 1 гол,

– Даниел Бениќ – 1 гол.

Во среда во 14 часот, нашите репрезентативци ќе играат со репрезентацијата на Романија која заврши како шеста во Б групата во разигрувањето преку кое можеме да стигнеме највеќе до 7-мото место.